تجارت اجتماعی، استفاده از پتانسیل رسانه‌های اجتماعی در حوزه تبادلات تجارت الکترونیکی است.هنگامی که چندین سال پیش برای نخستین بار اصطلاح«تجارت اجتماعی» در جهان، مطرح شد هنوز رسانه­های اجتماعی و شبکه­های اجتماعی در ایران جایگاه چندانی نداشتند. امّا اکنون دامنه نفوذ آنها افزایش یافته است. فضای مجازی برای جامعه ایران، دیگر مفهومی غریب نیست و تجارت الکترونیک راهی شناخته شده در میان بخش بیشتری از مردم است. جریان جدید تجارت الکترونیک یعنی تجارت اجتماعی در شرایطی که امید به تحول در فضای اقتصادی جولان می­دهد می­تواند نیرو و انگیزه جدیدی برای عاملان دغدغه مند تولید و توزیع و حتی مصرف کنندگان باشد. حال با توجه به فرجام برجام و رفع تحریم­ها و تأکید رهبری بر اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل در سال جدید می­توان به مجرایی برای هم افزایی توان جامعه تولیدی و صنعتی کشور اندیشید. مجرایی که از تکنولوژی ارتباطی بگذرد و پیوندی میان فضای مجازی و واقعی باشد. آنچه در قالب تدوین یک سامانه تجارت اجتماعی، می­تواند حوزه اقتصاد ایران را با تحولی شگرف مواجه سازد.

اولویت­های اقتصادی حاکمیت

تأکید بر اقتصاد مقاومتی و کاربرد الگوی بومی در تدوین برنامه­های اقتصادی از جمله دغدغه­های مقام رهبری است. همچنین از سوی وزیر اقتصاد، کاهش سهم نفت از اقتصاد ایران، مقابله با عارضه دولتی بودن اقتصاد، بهبود محیط کسب و کار و واگذاری بنگاه­ها به بخش خصوصی از جمله برنامه­های دولت در دوران پسا تحریم نام برده شده است. همچنین در برنامه ششم توسعه، رشد اقتصادی ۸ درصدی برای کشور پیش بینی شده است. مقامات دولتی اذعان دارند برای رسیدن به این هدف لازم است از همه قابلیت­ها و پتانسیل­هایی که در اقتصاد ایران وجود دارد استفاده کرد و در کنار آن از امکانات موجود در عرصه بین الملل نیز بهره برد.
توجه به جایگاه رسانه­های اجتماعی و قابلیت­های آن می­تواند یکی از ظرفیت­هایی باشد که می­تواند در جهت افزایش بهره وری اقتصادی مؤثر باشد. این امر به ویژه با افزایش تعداد کاربران شبکه‌های اجتماعی در کشور، زمینه بهره‌گیری از پدیده تجارت اجتماعی توسط کسب‌وکارهای آنلاین را فراهم می­کند. بدین ترتیب می­توان نیاز به تجارت اجتماعی به عنوان کانال جدیدی جهت جذب مشتریان بیشتر را  ضرورتی برای اقتصاد حال حاضر کشور دانست.

تجارت اجتماعی الزامی برای پساتحریم

هر چه الزامات دوران پساتحریم بیشتر مورد بررسی قرار گیرد ضرورت تدوین سامانه تجارت اجتماعی بیشتر آشکار می­گردد. توجه به نقش سرمایه گذاران، منابع و نهادهای مالی خارجی و ایجاد فضای رقابت نیاز به تغییر در برخی ساخت­های اقتصادی را امری ضروری می­سازد. چرا که برای نمونه بانک­های داخلی در رقابت با بانک­های خارجی باید در فضایی روزآمد و کارآمد به مقررات، دانش، تکنولوژی و ابزارهای جدیدی مجهز شوند. همچنین با توجه به حضور برندها و صنایع نام­آور خارجی در کنار صنایع داخلی، ایجاد مجرایی برای هم افزایی میان عاملان تولید و توزیع ضروری می­شود. تمرکز بر تجارت اجتماعی و عملیاتی ساختن آن در قالب الگویی ایرانی و بومی می­تواند به هم افزایی توان جامعه تولید و توزیع کشور منجر شود و وارد کنندگان و صادر کنندگان و همه عاملان اقتصادی را در یک زنجیره با یکدیگر مرتبط نماید. شاید توجه به مزایای تجارت اجتماعی بتواند الزام تدوین چنین سامانه­ای را بیشتر آشکار نماید.

مزایای تجارت اجتماعی

تجارت اجتماعی امکان برقراری رابطه نزدیک و مداوم با مشتریان را به دنبال دارد. کاربری رسانه­های اجتماعی  و به ویژه امکانات فراوان و جذاب آنها برای برقراری ارتباط با کاربران هنگامی که دراختیار کسب و کارها قرار قرار گیرد بدون هزینه­ای آنها را توده­ای در هم تنیده از مشتریان مواجه می­سازد و تعامل میان دو دنیای مجازی و واقعی را شکل می­دهد. کاربران رسانه‌های اجتماعی زمان در طول گشت و گذار­های روزانه خود می­توانند هدف اطلاع رسانی و اخبار بنگاه­ها پیرامون محصولات و خدمات نوین خود باشند. بنابراین اطلاع‌رسانی سریع محصولات و خدمات جدید به مشتریان، می­تواند مزیت دیگر تجارت اجتماعی باشد. این امر موجب می­شود تا فرصتی برای بازاریابی حتی توسط خود مشتریان آن هم با هزینه­ای اندک گردد. با توجه به کاهش هزینه در بازاریابی و معرفی محصولات و خدمات سود بیشتری نصیب تولید کنندگان می­شود که می­تواند موجب افزایش انگیزه تولید کنندگان گردد.

ضرورت تدوین سامانه تجارت اجتماعی

آگاهی به مزایای تجارت اجتماعی و اهمیت زمان و بهره روی در روند توسعه کشور می­تواند در شرایطی که کشور قصد تجربه فضایی نوین از ارتباطات و عوامل اقتصادی را دارد تلنگری برای سرمایه گذاران داخلی و عاملان اقتصادی باشد که به ضرورت استفاده از رسانه­های اجتماعی پی ببرند. هر چند  اکثر شرکت‌ها از طریق کانال‌های ارتباطی­شان، از قبل در جریان مسیری از این تبادل نظرها قرار ‌گرفته­اند. امّا گاهی نیاز وجود دارد تا مثلاً یک تاجر بتواند به یک نمای کلی از همه تبادل‌نظرهای رسانه‌های اجتماعی، نه فقط در صفحه فیس‌بوک یا اینستاگرام آنها، بلکه در تمامی گستره سایت‌های آن رسانه‌ها حتی آنهایی که توسط رقبا اداره می‌شوند، دست یابند. علاوه براین برای کسب کلیه فرصت‌هایی که تجارت اجتماعی پیش می­نهد  باید به تصویری جامع از همه مسیرهای مجزای رسانه‌های اجتماعی در کنار هم دست یافت. بدین ترتیب تمامی بنگاه­ها و مراکز اقتصادی اعم از بانک­ها، تولید کنندگان، توزیع کنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان می­توانند در یک نمای کلی در رابطه­ای درهم تنیده وشبکه­ای با هم مرتبط شوند و تبادلات و تعاملات خویش را شکل دهند و همچنین در ارتباطی تنگاتنگ با جامعه مشتریان قرار گیرند.

 

بنابراین می­توان ایجاد یک سامانه تجارت اجتماعی را رسانه­ای برای تسهیل نقل و انتقالات و تعاملات تجاری دانست. آنچه که می­تواند ابزاری برخاسته از متن جامعه ایرانی با هدف تأمین نیازهای به روز شده­ی جامعه اقتصادی کشور و عموم مردم باشد.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :