در فاصله یک هفته مانده به برگزاری اجلاس ارکان به عنوان گردهمایی بزرگ راهبران و فعالان کسب و کار ایران، پای صحبت دکتر امیرناظمي عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و  مدیر استراتژیک «دیدی بود» نشسته ایم. گزیده ای از این گفتگو را در ادامه می خوانیم:

از منظر شما برگزاری اجلاس ارکان چه نتایج قابل توجهی خواهد داشت؟

جامعة امروز ما بیش از هر چیزی نیاز دارد تا افراد بتوانند دیدگاه‌ها و نظرات خود را به اشتراک بگذارند. ‌اشتراک‌گذاری ایده­ها، یکی از ویژگی‌های فرهنگی جوامع توسعه‌یافته است. این که فرصتی برای افراد و بخش‌های مختلف فراهم شود تا بتوانند دیدگاه‌های مختلف را هم بیان کنند و هم بشنوند؛ یک نیاز جدی در جامعه است. اگر به سطح جهانی نگاه کنیم می‌بینیم که ابزارها و فرصت‌هایی به وجود آمده است که در آن خبرگان حوزه‌های مختلف، می‌توانند به بیان بینش‌های خود بپردازند. مثلاً اجلاس داووس یکی از همین ابزارهای دنیایِ مدرن و توسعه‌یافته است که در آن رهبران جامعه فرصتِ گفتگو می‌یابند. به نظر ما رسید که در کشور ما هم نیاز به این گونه از رویدادها و فرصت‌ها هست. به خاطر همین هم به فکر راه‌اندازی این اجلاس افتادیم، ما تا به حال چنين تجربه­ای نداشته­ايم. البته تاکنون، مؤسساتي مايل به انجام آن بوده­اند که نتوانستند آن را با موفقیت به انجام برسانند. ما سعی کردیم از این تجربه‌ها هم استفاده کنیم. برای همین هم دور اول را فقط یک جلسه کوتاه گذاشتیم تا در آن به طرح همین موضوع بپردازیم و با رهبران اقتصادی و کسب‌وکار کشور این ایده را طرح نماییم.

 

 در این نوع از اجلاس‌، عموماً می‌بینیم که شرکت‌های مختلف پیش‌بینی خود را از وضعیت آینده طرح می‌کنند. آیا شما هم تلاش دارید همین فضا را ایجاد نمایید؟

من هم با شما هم عقیده هستم. در این نوع از اجلاس‌ یکی از جذابیت‌ها همین بیان پیش‌بینی‌ها است. اصولاً رهبران کسب وکار و مدیران شرکت‌های موفق درک خوبی نسبت به تغییرات آینده دارند و اغلب اوقات می‌بینیم که پیش‌بینی‌ها و برآوردهای آ‌ن‌ها، به میزان زیادی در عمل درست از آب در می‌آید. این امر یک موضوع اتفاقی نیست؛ بلکه امروزه مشخص شده است که این افراد، به دلیل تجربیات زیادی که دارند؛ دارای یک دانش ضمنی یا همان بینش هستند. این بینش بسیار ارزشمند است و به همین دلیل هم هست که این نوع از اجلاس‌، تلاش دارند تا امکان طرح این پیش‌بینی‌ها فراهم شود. ما هم تلاش داریم تا از دورة دیگر همین فرصت را فراهم آوریم. یعنی فرصتی که در آن این افراد صاحب‌نظر به بیان دیدگاه‌ها و برآوردهای خود از آینده وضعیت اقتصادی کشور بپردازند و بتوانند این پیش‌بینی‌ها را با همدیگر به اشتراک بگذارند. البته در این نوع از اجلاس‌، اغلب از افراد صاحب‌نظر، اقتصاددانان و متخصصان علم مدیریت نیز دعوت می‌شود تا نتایج بهتری به دست بیاید. فراموش نکنیم که پیش‌بینی­های شرکت‌های بزرگ دقيقاً بر مبناي تحليل آن‌ها از شرایط آینده، صورت می­پذیرد. برای نمونه یک کمپاني مانند مايکروسافت در اجلاس داووس از برنامه­ي پنجساله خود برای رسیدن به یک هدف خاص و یا رخ دادن اتفاقی تازه، سخن مي­گويد و به اين صورت چشم‌انداز کاري خود را با ساير شرکت­ها به اشتراک مي­گذارد. این چشم‌انداز برای کل دنیای کسب‌وکار مهم است.

 

 اين پيش بيني­ها حول کسب و کار خود آن شرکت­ها يا فضاي کلي کسب و کار آينده­ ارائه مي­شود؟

از هر دو. هم کسب و کار خود شرکت و هم پيش بيني از فضاي آينده کسب و کار کشور یا وضعیت جهاني. بالاخره شرکتي که کسب و کاري عظيم را مديريت مي­کند، تحلیل‌هایی دارد و این تحلیل‌ها، خیلی دور از واقعیت نیست. در این تحلیل‌ها حتماً برآوردي از فضاي آينده کسب و کار جهاني نيز در نظر گرفته شده است. اصولاً نباید فراموش کنیم که عملکردهاي شرکت‌ها نيز بر اساس همان برآوردها تنظيم مي­شود. مثلاً شرکتي، فرض را بر آن مي­گذارد که در پنج ساله آينده، شبکه توزيع در ايران مشکل پيدا خواهد کرد؛ پس مسير شرکت را حول و حوش طراحي يک شبکه توزيع قوي، هدايت خواهد کرد. پس گذاشتن استراتژي بدون داشتن برآورد از آینده، معني نخواهد داد. به همین دلیل است که خیلی اهمیت دارد که همین برآوردها را شنید. حتی برای دولتمردان نیز باید اهمیت داشته باشد.

 

 پس تعیین رويکرد و تصميم گيري­ها با توجه به شرايط کنونی و پیش بینی­های شرایط آینده، انجام مي گیرد؟

دقيقًا. به طور معمول اينچنين است. شما وقتي سخنراني­هاي داووس را از کسب و کارهاي مختلف مي­خوانيد به همين صورت است. شرکت­ها برداشت خود از آينده کسب و کار جهانی و هم برنامه­شان را تشریح می­کنند. يک قسمت کار به خلق آينده­اي مي­پردازد که شرکت يا کسب و کار خود را در آن سهیم مي­داند و قسمت ديگر به برآورد کار بر مي­گردد. من مخصوصاً از واژه« برآورد» به جاي پيش بيني استفاده مي­کنم چرا که برآورد، آينده­اي است که اتفاق افتادن آن باورکردنی و محتمل است.

 

بیشتر مدعوين جلسه شما، دولتي يا خصوصي هستند ؟

ما بیشتر متمایل به دعوت از مديران خصوصي هستیم. يعني این اجلاس،  باید محلي براي گردهمايي بخش خصوصي باشد. اين  اجلاس، نخستین اجلاس است و به همين تناوب، ادامه خواهد داشت.

 در حال حاضر چون اولين اجلاس است ما بيشتر روي معرفی این اجلاس و آشنايي و تبادل نظر میان صاحبان کسب‌وکارها متمرکزيم امّا مطمئناً در دفعات بعد، سخنراني و موضوعات چالشي در آن، جدي­تر خواهد بود. ما می‌دانیم که نباید انتظار داشته باشیم از همان اجلاس اول به نتایج مطلوب برسیم؛ برای همین امید داریم این بار را تنها به معرفی این طرح اکتفا کنیم و از دوره‌های بعدی به صورت تدریجی این اهداف را پی‌گیری کنیم.

 

 محتواي جلسه شما در سالن ميلاد شامل چه مواردي است؟

بر دو سخنراني خيلي کوتاه و آشنايي افراد و شرکت­ها با هم و به نوعي ايجاد شبکه متمرکز هستیم. مي­شود گفت که این اجلاس، يک مهماني بزرگ است. اين موضوع، چيز جديدي است. در اجلاس اول، گرد هم آمدن فعالان اقتصادی و صاحبان کسب و کار کشور براي ما از اهمیت بیشتری برخوردار است. يک محفل با حضور متخصصان و مديران است.

 

در مورد برند «ديدي بود» چه برنامه هايي در اجلاس مد نظر است؟

باید این را توضیح بدهیم که در این نوع از اجلاس‌، شرکت‌ها از محصولات خود رونمایی می‌کنند. رونمایی از بستر تجارت اجتماعی« دیدی‌بود» یک نمونه است. صرفاً يک رونمايي از تولد اين شبکه در این اجلاس رخ خواهد داد. توضیحاتی در مورد اقدامات انجام شده حول« دیدی بود» و برنامه و کارهای آینده­­ای که قرار است در موردش انجام دهیم به مدعوین ارائه خواهیم داد.

 

آيا بعد اين جلسه، ایدة خاصی براي تداوم ارتباط بين افراد يا شرکت­ها مدنظرتان است؟

حتماً، ما به عنوان مرکز اين ارتباط، حلقه ارتباطي افراد و شرکت­ها را حفظ و باقی نگه خواهیم داشت. امیدواریم این اجلاس دیگران را نیز ترغیب کند تا در اجلاس بعدی مشارکت نمایند.

 

 

 

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :